Pomimo wielowiekowej tradycji zakładani ogrodów, dawniej nie spełniały one tak ważnej roli w życiu człowieka jak obecnie. Zbyt szybkie tempo życia, głównie w dużych aglomeracjach miejskich spowodowało, że ogrody nabrały szczególnego znaczenia. Ogród stał się naszą oazą, w której poszukujemy kojącego spokoju i schronienia przed codziennym stresem. Dzieje się tak bez względu na to czy znajduje się on w mieście na niewielkiej płaszczyźnie dachu, tarasu czy rozległej działce na wsi. Ogród jest bezcennym miejscem, w którym możemy odnaleźć swój wewnętrzny spokój. Wielu z nas marzy, aby mieć ładny i zadbany ogród. Często u sąsiadów podziwiamy egzotyczne rośliny, spacerujemy ścieżkami prowadzącymi do zacisznych miejsc, rozkoszujemy się szmerem urokliwych wodnych kaskad. Mówiąc ogród wyobrażamy sobie starannie wystrzyżone trawniki i malownicze rabaty. Pora, aby na chwilę zapomnieć o kolorowych zdjęciach z poradników oraz o ogrodach, w których bywamy tylko gośćmi. Zastanówmy się jak ma wyglądać nasz własny ogród. Bez względu na to czy będziemy korzystać z porad architekta krajobrazu czy samodzielnie realizować własne pomysły, ważne jest abyśmy dokładnie sprecyzowali swoje potrzeby, oczekiwania i styl ogrodu. Ułatwi nam to współpracę zarówno z architektem krajobrazu, jak i osobami pomagającymi nam przy jego urządzaniu.
Panuje tam całkowity spokój i nieskazitelny porządek. Elementem, który również ma duży wpływ na stylizację naszego ogrodu jest umiejscowienie go w krajobrazie np.: na wsi czy też w mieście. Musimy pamiętać, że im lepiej nasz ogród harmonizuje się z otoczeniem - przejmuje cechy krajobrazu, tym stworzy lepszy nastrój, spójność i logiczną kompozycję miłą dla oka. Dlatego już przy zakupie działki podejmujemy częściowo decyzję jaki charakter będzie miał masz ogród. I tak o charakterze ogrodu wiejskiego decyduje w głównej mierze ukształtowanie terenu i dotychczasowe użytkowanie. Dużym atutem mieszkania na wsi jest możliwość korzystania i urządzenia wielkiej przestrzeni. Wystarczą zaledwie niewielkie, subtelne zmiany wprowadzone przez człowieka w naturalnym krajobrazie, aby podkreślić jego zalety. Wykorzystanie w takim ogrodzie miejscowych surowców i roślin niezmiernie podnosi walory stylistyczne ogrodu, eksponuje jego indywidualność i obowiązujące w danym miejscu tradycje i styl życia. Można swobodnie w takim ogrodzie urządzić plac zabaw dla dzieci, wydzielić miejsce na warzywnik czy zorganizować przyjęcie rodzinne. Takich możliwości nie stwarzają nam ogrody śródmiejskie, które najczęściej mają bardzo ograniczoną przestrzeń. Zakładane są bowiem głównie na dachach, balkonach i tarasach. Przy planowaniu ogrodu w mieście trzeba uwzględnić sąsiedztwo i wpływ otaczających budynków. Rozsądne jest powiązanie go z przestrzenią mieszkalną i potraktowanie jako kolejnego, zewnętrznego pokoju naszego mieszkania. Użyte w ogrodzie materiały, dekoracje i meble mogą nawiązywać charakterem do tych z wnętrza. Ogród taki powinien być urządzony z prostotą, a na pewno nie odzwierciedlać zmniejszonej wersji ogrodu wiejskiego. Zieleń w takim ogrodzie stanowią zazwyczaj duże rośliny w ozdobnych donicach.
Przy projektowaniu kompozycji roślinnych oprócz wiedzy teoretycznej o poszczególnych roślinach ważna jest również umiejętność oceny cech charakterystycznych (np.: wysokość, pora kwitnienia) oraz walorów estetycznych (np.: kolor, faktura). Idealnie zaprojektowany ogród będzie interesujący bez względu na porę roku. Na jego atrakcyjny wygląd będą miały wpływ zarówno rośliny kwitnące sezonowo jak i ozdobne przez cały rok. Przy rozmieszczaniu roślin powinniśmy brać pod uwagę zwiększanie się ich rozmiarów co roku. Należy zaplanować taki rozstaw roślin, aby za kilka lat nie było potrzeby ich przesadzania lub usuwania. Zieloną kompozycję przestrzenną ogrodu uzupełniają elementy małej architektury ogrodowej. Murki, altanki, pergole czy schody podkreślają styl i charakter otoczenia. Umiejętnie wkomponowane mogą stać się jednym z głównych akcentów dekoracyjnych ogrodu. Będą nie tylko zdobiły, ale również organizowały w nim przestrzeń. Musimy pamiętać, aby forma małej architektury ogrodowej i materiał z którego zdecydujemy się ją wykonać, harmonizowały ze stylem panującym w ogrodzie.
Trejaże i pergole, czyli ozdobne ażurowe kraty porośnięte pnączem, najczęściej buduje się obok tras spacerowych, placów wypoczynkowych, zbiorników wodnych oraz tarasów. Ich podstawowym zadaniem jest ocienianie określonych miejsc przed gorącymi promieniami słońca poprzez rozpinanie na nich roślin pnących lub zastosowanie elementów ocieniających. Trejaże i pergole wykonuje się jako konstrukcje lekkie, najczęściej z drewna. W upalne lata możemy znaleźć schronienie przed słońcem w ogrodowych altanach. Jest to odpowiednie miejsce aby zorganizować kameralne przyjęcie rodzinne. Altana ukryta wśród zieleni ogrodowej z dala od hałasu to idealny kącik do zadumy i kontemplacji. Drewniane, o konstrukcji metalowej czy plecione zawsze swoim urokiem przyciągną domowników. Murki oporowe i schody to elementy spotykane w ogrodach, w których występuje różnica wysokości między sąsiadującymi ze sobą płaszczyznami. Dzięki nim możemy te różnice niwelować i pokonywać. Różnorodność form i szeroka gama stosowanych materiałów umożliwia realizację najróżniejszych aranżacji. Najczęściej stosowanymi materiałami na schody są: kamień łamany, płyty chodnikowe betonowe i koska brukowa.
Rzadziej spotykane i nieco mniej praktyczne są schody z podkładów kolejowych, żwiru i pni oraz krążków z pnia drzewa. Do wykonania murków oporowych wykorzystuje się najczęściej naturalny kamień, cegłę klinkierową oraz betonowe elementy prefabrykowane. Wiele uroku w ogrodzie dodają elementy wodne. Szmer rozpryskującej się wody w kaskadach, fontannach, strumykach i wodospadach może dostarczyć wielu miłych wrażeń, nadając statycznym w formie ogrodom nowy wymiar. Płaska tafla wody w stawie czy niewielkim oczku wodnym ma właściwości kojące i oczyszczające. Przy tarasie, w cichym zakątku ogrodu, czy na rozległym trawniku zawsze powinno się znaleźć miejsce dla wody. Glina, kamienie i mieszanka betonowa, plastikowa folia to tylko niektóre materiały najczęściej stosowane do budowy zbiorników i innych urządzeń wodnych. Nieodłącznym elementem zbiorników wodnych w ogrodach są mostki, kładki i groble w większości przypadków wykonywane z drewna. Umożliwiają one nie tylko przejście nad wodą - funkcje praktyczne, ale pełnią również funkcje estetyczne. Służą bliższemu dostępowi do wody i lepszej obserwacji zbiornika. Dokładnie zaplanowane i właściwie wykonane, uczynią ogród miejscem o wiele bardziej ciekawym.