FENG SHUI

Ogród urządzony zgodnie ze starą chińską sztuką Feng Shui zapewnia nie tylko ładne otoczenie domu, ale również wspomaga pomyślność oraz dobrobyt jego mieszkańców. Zasadnicze znaczenie przy projektowaniu ogrodów mają ciągi piesze (chodniki) oraz przepływająca woda znajdująca się na tym terenie. Istotna jest również kolorystyka kwiatów oraz ich kształt, których nasadzenia uzależnione są od kierunku, (czyli strony świata) gdzie mają się znajdować. Sadząc drzewa i krzewy, wytyczając kształt rabat i bieg ciągów pieszych powinniśmy zapewniać harmonijny przepływ dobrej energii chi. Rośliny tak jak i elementy małej architektury nie powinny wywoływać uczucia zagrożenia, niepokoju lub dyskomfortu. Takim przykładem może być duże drzewo znajdujące się zbyt blisko domu lub miejsca wypoczynku w parku a także ułożony w nieodpowiedni sposób duży głaz leżący wśród niskich krzewów.

Każdy teren zielony można przekształcić w ogród urządzony według zasad Feng Shui.

Harmonia i równowaga
W sztuce Feng Shui wyrastającej swoimi korzeniami z taoizmu jednym z filarów jest doprowadzenie do równowagi między pierwiastkiem żeńskim (Yin) i męskim (Yang). W ogrodzie jako Yin możemy traktować trawnik i sadzawkę, a jako Yang - drzewa i skalniak. Ż aden z tych elementów nie powinien dominować, bo w takim ogrodzie nie będziemy się czuli najlepiej. Za duży trawnik z jednej strony stanie się udręką dla osoby zajmującej się jego pielęgnacją, z drugiej - będzie płaszczyzną oddalającą ciekawe rośliny czy inne elementy ogrodowe od obserwatora znajdującego się w domu czy na tarasie. Z kolei duże drzewa blisko domu czy też niewłaściwie ułożone, zbyt wielkie skały mogą powodować poczucie irracjonalnego zagrożenia, co może przełożyć się na nasz stan emocjonalny. Zasadnicze znaczenie przy projektowaniu parków lub ogrodów mają ciągi piesze (ścieżki, chodniki) oraz przepływająca woda znajdująca się na tym terenie. Istotna jest również kolorystyka kwiatów oraz ich kształt, których nasadzenia uzależnione są od kierunku, (czyli strony świata) gdzie mają się znajdować. Sadząc drzewa i krzewy, wytyczając kształt rabat i bieg ciągów pieszych powinniśmy zapewniać harmonijny przepływ energii chi. Elementy feng shui używane do aranżacji chińskiego ogrodu

Życie w dużym mieście, na przykład takim jak Warszawa, wymaga od nas dużo energii i zaangażowania. Nasze dni mijają szybko i nie mamy nawet czasu odpocząć. Dlatego tak ważne jest, w abyśmy w każdym dniu mogli zafundować sobie choć odrobinę relaksu. Gdy zamkniemy oczy i pomyślimy o naturze, to w myślach pokazuje nam się obraz gór, wody i lasów. Chcielibyśmy, aby namiastka tego była z nami codziennie, w naszym ogrodzie. Jest to możliwe do zrealizowania dzięki połączeniu elementów kamienia i woda w pięknej oprawie zieleni.