Ogród urządzony zgodnie ze starą chińską sztuką Feng Shui zapewnia nie tylko ładne otoczenie domu, ale również wspomaga pomyślność oraz dobrobyt jego mieszkańców. Zasadnicze znaczenie przy projektowaniu ogrodów mają ciągi piesze (chodniki) oraz przepływająca woda znajdująca się na tym terenie. Istotna jest również kolorystyka kwiatów oraz ich kształt, których nasadzenia uzależnione są od kierunku, (czyli strony świata) gdzie mają się znajdować. Sadząc drzewa i krzewy, wytyczając kształt rabat i bieg ciągów pieszych powinniśmy zapewniać harmonijny przepływ dobrej energii chi. Rośliny tak jak i elementy małej architektury nie powinny wywoływać uczucia zagrożenia, niepokoju lub dyskomfortu. Takim przykładem może być duże drzewo znajdujące się zbyt blisko domu lub miejsca wypoczynku w parku a także ułożony w nieodpowiedni sposób duży głaz leżący wśród niskich krzewów.
Każdy teren zielony można przekształcić w ogród urządzony według zasad Feng Shui.
Harmonia i równowaga
W sztuce Feng Shui wyrastającej swoimi korzeniami z taoizmu jednym z filarów jest doprowadzenie do równowagi między pierwiastkiem żeńskim (Yin) i męskim (Yang). W ogrodzie jako Yin możemy traktować trawnik i sadzawkę, a jako Yang - drzewa i skalniak. Ż aden z tych elementów nie powinien dominować, bo w takim ogrodzie nie będziemy się czuli najlepiej. Za duży trawnik z jednej strony stanie się udręką dla osoby zajmującej się jego pielęgnacją, z drugiej - będzie płaszczyzną oddalającą ciekawe rośliny czy inne elementy ogrodowe od obserwatora znajdującego się w domu czy na tarasie. Z kolei duże drzewa blisko domu czy też niewłaściwie ułożone, zbyt wielkie skały mogą powodować poczucie irracjonalnego zagrożenia, co może przełożyć się na nasz stan emocjonalny. Zasadnicze znaczenie przy projektowaniu parków lub ogrodów mają ciągi piesze (ścieżki, chodniki) oraz przepływająca woda znajdująca się na tym terenie. Istotna jest również kolorystyka kwiatów oraz ich kształt, których nasadzenia uzależnione są od kierunku, (czyli strony świata) gdzie mają się znajdować. Sadząc drzewa i krzewy, wytyczając kształt rabat i bieg ciągów pieszych powinniśmy zapewniać harmonijny przepływ energii chi.
Elementy feng shui używane do aranżacji chińskiego ogrodu
Woda
Woda jest jednym z najważniejszych elementów ogrodu. Woda może mieć różne formy w ogrodzie np.: rzeki, strumienia, oczko. Ma ona za zadanie tchnąć życie w otaczający ją krajobraz. Częstym zabiegiem stosowanym w ogrodach chińskich było zastępowanie wody naturalnej sztuczną. Osuszano i sztucznie kształtowano łożyska strumieni, potoków, jezior i stawów. Potem wypełniano je kamieniami, które odpowiednio rozmieszczano i przysypywano piaskiem. Najlepszymi miejscami dla wody w ogrodzie są: strefa wschodnia, południowo-wschodnia, ewentualnie południowa. Kształt oczka wodnego powinien przypominać nerkę o ramionach zwróconych w kierunku domu, tak by go "obejmowało", może też być okrągłe lub owalne. Woda w zbiorniku wodnym powinna być zawsze czysta. Woda w ogrodzie zarówno naturalna jak i sztuczna wzbogaca całość kompozycji. Nieodłącznym elementem dużych tafli wodnych jest lotos świetnie sprawdzający się w naszym, polskim klimacie.
Ziemia i kamienie
Góry, czyli bloki skał ze szczelinami są bardzo cennymi elementami kompozycji ogrodowej. Mogą występować od małych, pojedynczo ułożonych większych głazów lub w małych grupach. Kamienie mogą tworzyć groty, pieczary lub tunele, lecz należy starać się, aby wszystko swoim wyglądem przypominało elementy przyrody występujące w naturze. Cenne są zwłaszcza kamienie i głazy o regularnym kształcie.
Ścieżki, chodniki, drogi
Ścieżki są elementem dopełniającym kompozycję ogrodu. Najlepsze są wąskie i kręte, wytyczane swobodnie i w taki sposób, aby idąc nimi można było oglądać wszystkie najciekawsze zakątki ogrodu z jednego miejsca. Droga wijąca się wśród skał, może być brukowana lub wykonana z mozaiki drobnych kamieni. Kamienie układamy w różne zmniejszające się wzory (rodzaj wąskiego kobierca).
Drzewa i krzewy
W tradycyjnym, chińskim ogrodzie roślinność, uważano za nietrwały element kompozycji, dlatego odgrywała drugorzędną rolę w ogrodzie. W chińskich ogrodach nie było trawników i nigdy nie sadzono ani nie strzyżono roślinności w systematycznych układach. Symetryczny układ roślin nasadzeń np. rabaty lub klomby to nie jest chiński ogród, lecz nasza zachodnia symetria. W Chinach uważano, że rośliny powinny się kojarzyć z ulotnymi myślami, dlatego też w różny sposób wykorzystywano symbolikę rośliną w swoich ogrodach. Przykładem może być tutaj tworzenie pewnej grupy roślin, które w porze roku, np. lato-zima miały stworzyć określony efekt plastyczny. Takie zamierzone działania wymagały od projektanta ogrodu dobrej znajomości cech charakterystycznych dla danej grupy roślin. Bardzo często stosowano kształtowane ręcznie drzewa "Bonsai". Znalazły one zastosowanie głównie w małych ogrodach. Zgodnie ze sztuką Feng Shui nie należy ich jednak stawiać w domu.
Dziś wielu projektantów zieleni korzysta ze sztuki Feng Shui, bo niezależnie od wiary w jej wpływ na ludzkie losy daje im ona dodatkowe narzędzie umożliwiające doprowadzenie do harmonii środowiska wokół nas. Tym bardziej, że ogród zaprojektowany w zgodzie z zasadami Feng Shui nie musi być wcale w stylu chińskim czy japońskim.